• Askeri Haberler
  • 02:07:00
  • Dağlıca komutanından dağlıca baskını hakkında şok i̇tiraflar
  • dağlıca, ses kaydı, pkk, hain, şehit, tabur
İzlenme 5.030

Video Yazısı:

21 Ekim 2007 Dağlıca saldırısı, 21 Ekim 2007 tarihinde saat 00.20'de PKK'nın Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca Köyü'nde konuşlu Türk Silahlı Kuvvetleri Komando Taburu'na karşı ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırıdır.

Devlete yakın kaynaklara göre Kuzey Irak'tan gelen yaklaşık 150 kişilik bir PKK gurubu, sınıra 4 kilometre uzaklıkta olan Komando Taburu'na ağır silahlarla saldırmıştır. İlk iddialara göre 16 askerin öldürüldüğü, 10 askerin de kayıp olduğu haberi gelse de; bu rakam Genelkurmay Başkanlığı tarafından 12 ölü ve 10 kayıp olarak açıklanmıştır. Devlete yakın kaynakların iddiasına göre Kuzey Irak'tan gece yarısı 23.30 sularında sınırı geçen PKK militanları Yeşiltaş Komando Taburu ve Dağlıca Komando Taburu arasındaki Avaşin Çayı'nın üzerinden geçen Şehri Köprüsü'nü 15 kilo C-4 ve A-4 tipi patlayıcılarla havaya uçurarak iki tabur arasındaki ulaşımı engellemiştir. Saat 02.00 sıralarında da Dağlıca Komando Taburu'na uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla saldırmıştır.
Saldırı sonucunda 12 asker Şehit olmuş, 16 asker yaralanmış, 8 askere de ulaşılamamıştır. Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasına göre çatışmanın ardından yapılan takip operasyonlarında 34 PKK militanı etkisiz hale getirilmiştir.Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu yaptığı açıklamada Dağlıca'nın son derece sert ve zorlu bir arazi olduğunu belirtmiş, arazinin Cudi, Gabar ya da Küpeli'den farkı olmadığını söylemiştir. Genelkurmay Başkanlığı tarafından 4 Kasım 2007 tarihli basın açıklamasında, 21 Ekim 2007 tarihinden beri haber alınamayan 8 Türk askerinin TSK bünyesine katıldığı açıklanmıştır. 8 asker 3 Kasım 2007 günü Kuzey Irak'a giden DTP milletvekilleri Aysel Tuğluk, Osman Özçelik ve Fatma Kurtulan'a 4 Kasım sabah erken saatlerde teslim edilmişlerdir.

Dağlıca Baskınınına Katılan Terör örgütü elemanları Ağrı'da geçen yıl düzenlenen operasyonda yakalanan, aralarında Dağlıca baskınına katıldığı belirlenen PKK'nın Tendürek sorumlusunun da bulunduğu 9'u tutuklu 15 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. 

Dağlıca baskınına katıldıkları belirlenen PKK 'nın Tendürek Sorumlusu ve Dağlıca baskınına katıldığını kabul eden Zafer Zal'a müebbet ve 118 yıl 25 gün hapis cezası verdi. İbrahim Tikan'a ağırlaştırılmış müebbet, 104 yıl 10 ay hapis cezası ile 80 bin lira para cezası verilmesine karar veren mahkeme, tutuklu sanık Mehmet Acar'ı ise müebbet ve 68 yıl hapis cezasıyla, 30 bin lira para cezasına çarptırdı.

Mahkeme, diğer sanıklardan Abdullah Marhan'a 6 yıl 3 ay, Mehmet Sait Uğurlu'ya 9 yıl, Zilfikar Oğul'a 6 yıl 3 ay, Harun Uzun'a 4 yıl 8 ay, Abdülmenaf Başkan'a 6 yıl 3 ay, Cesim Marhan'a 7 yıl 6 ay, Rahmi Kaya'ya 7 yıl 6 ay ve Ramazan Uzun'a ise 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmesine karar verdi.

Sanıklardan, Uğur Uğurlu, Fazıl Başkan, Selahattin Marhan ve Melikhan Marhan ise delil yetersizliğinden berat etti.
Mahkeme heyeti, Zülfikar Oğul, Harun Uzun, Abdullah Marhan ve Abdülmenaf Başkan'ın aldıkları cezalarla, yattıkları hapis cezasını göz önünd bulundurarak tahliyelerine karar verdi.

[23-11-2012] Gazeteler


Buraya İzlediğin ve Eklediğin videolar gelecek.

Ziyaretçi Yorumları