• Askeri Belgeseller
  • 00:06:03
  • Türkiye 2050'de Süpergüç!
  • Türkiye, Bunu, Başarirsa, 2050'de, Süpergüç!
İzlenme 2.862

Video Yazısı:

3. Türkiyenin askeri teknolojisi.
Türkiye Dünyanın en güçlü ilk 8 ordusundan birine sahip, on yıla kadar ilk 6 ya da girebiliriz. Tank uçak ve asker sayısı birkaç ülke dışında Dünyanın tüm ülkelerini sollamış durumda. Özellikle yerli savunma sanayii son yıllarda atağa geçti, artık savunma sanayisinin yüzde 50sinden fazlası yerli. Türkiye ürettiği ilk tank ve helikopterle Dünyada Amerika ve Rusyayla yarışır hale geldi. İnternetten İngilizce aratabilirsiniz, birçok kaynakta ALTAY TANKI ve ATATK helikopteri ilk 5te. Yarıştığı ülkeler sadece ABD ve Rusya . Ayrıca sığınak delici bomba akıllı füze insansız silahlı hava aracı lazer silahlar birçok zırhlı araçlar, savaş gemileri, piyade tüfeği üretiyor Türkiye. Aselsan birkaç yıl içinde ilk 100 savunma şirketi arasına girdi ve şu an 60. Sıralarda ve ilk 50yi zorluyor. Fakat bu sıra sizi yanıltmasın ilk 50nin neredeyse tamamı Abd şirketi ve birkaç tane ülke, Rusya Çin gibi ülkelerin şirketlerinden oluşuyor. Füze alanında da önemli atılımlar yapan Türkiye 2500 km uzun menzilli füze projesine başladı. Türkiye 5 yıl içinde yerli uçak gemisi yapacak, bu durumda süpergüçlerle aramızdaki en büyük engel nükleer güç kalıyor. Nükleer enerjiye 5-6 yıl içinde geçecek olan Türkiye ilerde nükleer silahlar üretebilir. Türkiyede Amerikaya ait Türkiyeye verilmiş 60-100 nükleer bomba olduğu tahmin ediliyor, iddia edenler Putin ve Almanya istihbaratı.
2. Siyasi ve ekonomide Türkiye.
Türkiye ekonomik olarak Dünyanın en büyük 17. Ekonomisi. Dikkat çekici bir şey söyleyelim Türkiye petrolü olmamasına rağmen bütün Arap ülkelerini geçmiş durumda. Türkiye üreten ve büyüyen bir nüfusa sahip. Bir çok analizci Türkiyenin 2050 yılına kadar Dünyada süpergüç haline gelebileceğini söylüyor. Bunlardan en meşhuru İsrailli bir profesörün yazdığı makale. Cıa in raporlarında da Dünyanın 2050de Türkiye Meksika Polonya ve Endonezya gibi yeni dev güçlerle tanışacağı belirtiliyor. Türkiye şu an G20nin en hızlı büyüyen 6. Ekonomisi. Süpergüç olmak istiyorsanız çok üretmelisiniz, bilgi üretmelisiniz, markalaşma inovasyon uzay teknolojisi gibi alanlarda büyümelisiniz.
1 BOR MADENİ…
Bor hakkında küçüklüğümüzden beri efsaneler işittik, peki işin aslı nedir? Kimseye gereksiz hayaller kurdurmak gibi bir niyetimiz yok, sadece sayısal verilerle borun Türkiye için ne anlama geldiğini anlatmaya çalışacağız.Hemen hemen her alanda kullanıyor.. 500 farklı alanda kullanılan bu madenden jet yakıtı olarak da yararlanılıyor. İlerde araçlarda yakıt olarak da kullanılabilir. Çok stratejik bir ürün. Bor madeninin Dünyadaki rezervinin en az %70 i Türkiyededir. Türkiye bunun yüzde 90 ını satıyor. Fakat borun satılması 3 şekilde oluyor: işlenmemiş, yarı işlenmiş ve tam işlenmiş. Türkiye 10-15 yıl önce işlenmeden satıyordu, ekmek fiyatına. Öyle ki bir tonu 20-30 tl ye gidiyordu! Şu anda yarı işlenmiş olarak(yani rafine) satıyor ve tonu yaklaşık 250-400 dolar civarı.. Fakat tam işlenmiş halde satıldığında bir tonu 50 bin dolara kadar çıkabiliyor.. Yani en az 50 ila 100 kat! Türkiye şu an işlenmeden satmasına rağmen önemli kar elde ediyor. yılda yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde eden Türkiye birkaç yıl sonra cari açığı borla kapatabilir mi sorusu bile gündeme geliyor zaman zaman. Yakın zamanda 3 milyar dolar hedefleniyor. Türkiyenin bir de bunu endüstirileştirerek sattığını düşünün, 100 milyar dolar! Belki üretimi de arttırarak birkaç kat daha… Bu da şu an Arap ülkelerinin petrolden kazandıkları rakamlara yakın. Türkiye bor pazarında Dünyada 2005 ten beri lider durumunda, artık fiyatları Türkiye belirliyor. Türkiyedeki bor Dünyaya 700 yıl yetecek kadar, fakat Diğer ülkelerde de 300 yıl yetecek kadar bor var, yani borda yeni üretim alanlarının açılması şart Dünyanın tamamen Türkiyeye muhtaç olması için. Fakat acilen Türkiyenin bor madenini işlemesi gerekiyor. Bir not geleceğin nükleer enerji maddesi toryum da da Türkiye ilk 3 tedir.

Kaynak: Eti maden, Enerji bakanlığı, gölge CIA Stratfor düşünce kuruluşu , 2050 hakkında bilimsel makaleler, İsrailli profesör Prof. David Passig

Seslendiren: Yusuf Özgör


Buraya İzlediğin ve Eklediğin videolar gelecek.

Ziyaretçi Yorumları