Çırpınırdı Karadeniz Azerin

8633 İzlenme


Azerin – Çırpınırdı Karadeniz Bakıp Türkün bayrağına Azeri Türküsünü Asker türkülerini İzleyin

Bu Türküyü Söyleyen Azeri Sanatçı Azerin İle yapılan ropörtaj:

"Çırpınırdın kara deniz" şarkısının sözleri Azerbaycan şairi Ahmet Cevat'a ait, bestecisi ise Şark'ın en dahi ve bir çok ilklerine imza atmış Azerbaycan bestecisi, yazarı, publisist'i büyük Üzeyir Bey Hacıbeyli'dir.

1918 senesinde yeni yaranmış Azerbaycan Cumhuriyeti ermeni taşnaklarının, ingiliz istismarcılarının ve rus bolşeviklerin baskılarına maaruz kaldığı zaman büyük Atatürk Azerbaycana Kafkas İslam Ordusu'nu göndermiştir.

Kardeş Türkiye bu dar ve sıkıntılı anlarımızda bize elini uzatarak ermenileri kovmakta, ingilizleri sıkıştırmakta gerçek bir yardım etti. Hatta Bakü'de o, kardeşlerimizden menfur düşman mermisine tuş gelerek, kılıç yarası alarak şehit olan Türk askerlerinin mezarları ve adları yazılan Fahri Hıyaban(şehit mezarlığı) var. Her sene Azerbaycan gençliği bu mezarlığı ziyaret ederek şehit Türk askerlerinin adları üzerine el gezdirip kalblerinde büyük sevgi ve saygı duruşları ile onlara ellerini açarak duada bulunuyor.

"Çırpınırdın kara deniz" şarkısını Dahi Üzeyir Bey onların şerefine bestelemiş ve Ahmet Cevat şiirini doğduğu Gence şehirinde yazmıştır:

Çırpınırdın qara deniz
Bakıp Türkün bayrağına
Ah ölmeden bir görseydim
Düşebilsem toprağına!

Sırmalar sarsam koluna
inciler dizsem yoluna
Fırtınalar dursun yana
Yol ver Türkün bayrağına

Kafkaslardan aşacağız,
Türklüğe şan katacağız,
Azerbaycan bayrağını
Karabağdan asacağız!

Nuri Paşa Harekatının 90 yıllığı münasebeti ile bu şarkını çok profes yönelce söyleyen sanatçı Azerin bu şarkı için yeni bir klip de çektirdi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir