Askeri Pentlanton 2 Güney Kore

8560 İzlenme

Türk Silahlı Kuvvetleri Pentatlon Milli Takımı, Güney Kore’deki Dünya Şampiyonasında yine Zirveyi Hedefledi.

MEHMETÇİK PENTATLONDA DÜNYA İLE YARIŞIYOR
Askeri pentatlonda son 3 dünya şampiyonasında bayrak yarışında birinciliği elden bırakmayan, son şampiyonada ferdi olarak da 143 sporcu içinden ilk kez dünya ikincisi çıkaran Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Pentatlon Milli Takımı, Güney Kore'de düzenlenecek şampiyonada yine zirveyi hedefliyor.

İŞTE ASKERİ PENTATLON MİLLİ TAKIMI
Her biri farklı birliklerde görev yapan askerlerin yer aldığı Askeri Pentatlon Milli Takımı, Topçu Binbaşı Recep Özder, Topçu Üsteğmen Suat Utkan Çalık, Piyade Başçavuş Kasım Yıldız, Topçu Uzman Çavuş Soner Üren ve Uzman Çavuş Cavit Güngör'den oluşuyor.

Takımın antrenörlüğünü yapan Kara Harp Okulu Beden Eğitimi ve Spor Kısım Amiri Yarbay Ahmet Şapcı, pentatlon yarışlarının, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından dünya orduları arasındaki dostluğu spor yoluyla artırmak amacıyla başlatıldığını söyledi.

Bu kapsamda bir askerin muharebe sahasında karşılaşabileceği her türlü fiziksel engel gözönünde bulundurularak askeri pentatlon branşının oluşturulduğunu anlatan Şapcı, ilk dünya şampiyonasının 1950 yılında yapıldığını, Türkiye'nin bu yarışmalara 1952 yılından bu yana katıldığını belirtti.

PENTATLONDA ÜÇ ŞAMPİYONADA BİRİNCİLİK
Milli takımın, çevikliğin ön planda olduğu, tamamen esnekliğin, dengenin ve koordinasyonun bir arada yürüdüğü engelli parkur bayrak yarışında dünyada söz sahibi olduğunu belirten Şapçı, üst üste 3 şampiyonada birinci olduklarını söyledi.

ASKERİ PENTATLONDA HANGİ BRANŞLAR VAR
Pentatlonun, atış, engelli koşu parkuru, kros, engelli yüzme ve bomba atma dallarından oluştuğunu anlatan Şapçı, atışın sakinlik, engelli parkurun agresiflik, krosun dayanıklılık ve sabır, yüzmenin teknik ve güç, bomba atmanın ise kontrol gerektirdiğini, Milli Takım'ın her branşın gerektirdiği zorluklara göre hazırlıklarını yaptığını kaydetti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir